Tryb życia ptaków

Jednym z przedstawicieli mysikrólikowatych (zaliczanych też kiedyś do pokrzewkowatych) jest mysikrólik zwyczajny. Ptak ten pomieszkuje w niemalże całej Europie, która najliczniej oblegana jest zdecydowanie w środkowej i wschodniej części. Gatunki te bardzo często docierają również aż po wschodnią Syberię, a także Azji Mniejszej. Izolowane populacje tego gatunku spotkać można w dodatku w północnym regionie Azji oraz Ameryce Północnej.

Sposób życia mysikrólika zwyczajnego jest różny, bowiem po części uznaje się go za osiadły, a częściowo za wędrowny i koczujący. Zima jest dla tego gatunku okresem, w którym wyrusza ona w kierunku południowej Europy lub też północnej Afryki. W naszym kraju mysikrólik pospolity upodobał sobie świerkowe lasy górskie i zlokalizowaną na północy kraju puszcze: Augustowską, Knyszyńską i Białowieską.

Ptaki życie

Jest to ptak niezwykle popularny na terenie naszego kraju, a jego najmniejszą najniższą liczebność można zauważyć na tych obszarach, na których nie znajdują się wspomniane lasy świerkowe. Mysikrólik zwyczajny jest ptakiem o najmniejszych rozmiarach na terenie całego kontynentu. Mimo, że niezwykle często za najmniejszego ptaka traktuje się strzyżyka, to właśnie sięgający maksymalnie 9 centymetry długości mysikrólik, posiada w tej kategorii absolutne pierwsze miejsce na podium. Mysikrólik zwyczajny jest krępej, okrągłej budowy ciała.

Posiada stosunkowo dużą głowę i krótki niezbyt długi ogon. Obie płci mysikrólika zwyczajnego posiadają podobne tak samo rozmiary jak i ubarwienie. Są oliwkowo zielonego koloru, który wyraźnie jaśniejszy jest niżeli spód ciała. Na głowie mysikrólika zwyczajnego znajduje się żółtopomarańczową plamę, która jest cechą charakterystyczna dla dorosłego samca oraz ten sam element w kolorze żółtym, za pomocą którego wyróżnić można samicę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *