Popularne ptaki w Polsce

Mimo, iż pustułka nie osiąga żadnych zniewalających rozmiarów, jakie przypisać można wielu osobnikom z rodziny sokołowatych, jest to drapieżny ptak będący jednym z jej reprezentantów. Pustułka zwyczajna to ptak, który upodobała sobie tereny właściwie całej Europy, aż po wysokie Alpy i wschodnią Azję, a Afrykę w południowej części od Sahary.

Swoim zasięgiem występowania ptak ten pomija natomiast koło podbiegunowe, do którego klimatu, ptak ten nie jest odpowiednio przystosowany. Zdecydowanie najwyższą liczbę osobników pustułki zwyczajnej można zauważyć się w takich państwach Europy Zachodniej jak Niemcy, Wielka Brytania , a także Hiszpania. Pośród tych krajów niezaprzeczalny prym wiodą Niemcy, na obszarze których wystąpić może aż 60 tysięcy par.

Ptaki liczebność

W obecnych czasach nasz kraj nie należy do ulubionych miejsc zamieszkiwania tego gatunku. Mimo to, jest to dalej najliczniejszy sokół na obszarze całego kraju. Grzbiet i skrzydła pustułki mają rdzawo brązowy kolor, który kontrastuje się z czarnymi plamami oraz pazurami. Spodnia część ciała ma przepiękny, kremowy kolor, który jest charakterystycznie- niezwykle gęsto, nakrapiany. Jednakowo u samca jak i samicy zobaczyć można długi, szaroniebieski ogon. U samca posiada on jednak, białą na brzegach, czarną pręgę, która u samicy otoczona jest dodatkowo szeregiem wąskich, ciemnych prążków.

Skrzydła pustułki zaliczyć można do wąskich i długich, o końcach przypominających kształtem ostry sierp. Pustułka to gatunek ptaka, który żyje co najwyżej 15 lat. Długość ciała pustułki wraz z ogonem , a także dziobem mieści się zazwyczaj pomiędzy 33 a 37 centymetrem,  z czego sam ogon może osiągnąć długości nawet 18 centymetrów. Samica pustułki osiąga większą masę ciała, która może równać się nawet 280 gramom. W przypadku samca maksymalna masa ciała może osiągnąć o 50 gram mniej niż płeć przeciwna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *